Thursday, June 02, 2011
Fener’li Fotoğraf Festivali

Akdeniz Fotoğraf Festivali Photomed’in birincisi Fransa’nın Akdeniz sahilindeki Sanary-sur-Mer kasabasında 27 mayıs – 19 Haziran tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Fransa yıllardır fotoğraf sanatını öne çıkaran ülkelerin başını çekiyor. Paris’te sadece fotoğraf sanatına adanmış müzelerin yanı sıra, ülkenin güneyinde bulunan Arles kentinde dünyanın en büyük fotoğraf buluşmalarından biri, tam kırk yıldır gerçekleşiyor. Bu yıl Fransa’daki uluslararası fotoğraf şenliklerine bir yenisi daha eklendi. 27 mayıs’ta resmi açılışı yapılan Photomed’de bu yıl Türkiye onur konuğu.
Festivale ev sahipliği yapan Sanary Sur-Mer kasabası dar sokakları ve mimari yapısıyla Ayvalık’ın kardeş şehri gibi. Festival kapsamında Sanary’de 14 farklı galeri ve sanat merkezinde 50’nin üzerinde fotoğraf sanatçısının eserleri fotoğraf severler ile buluşuyor. Kasaba adeta bir fotoğraf platosu haline getirilmiş. Sahil boyunca yerleştirilen mavi yönlendirme oklarını ellerindeki haritalar ile izleyen kasabalıların buluşma noktaları ise sergiler.
Türkiye bölümündeki birinci sergi “Michel Paşa’nın izinde” adlı büyük sergi. Aslen Sanary Sur-Mer’li olan Michel Paşa’nın hikayesi Osmanlı sarayına kadar uzanıyor. 19. Yüzyılda Osmanlı sarayının açtığı fenerlerin renovasyon ihalesini kazanan Blaise –Jean-Michel çok başarılı olunca 1. Abdülmecid 1855 yılında Fransız mühendis ve işadamını Fenerler ve Şamandıralar genel müdürlüğüne atar. Bu görevi boyunca Osmanlı sahillerinde yüz on bir fener inşa eden Michel’e padişah “Paşa” ünvanını verir.
Festival kapsamında İkinci sergi ise “Sevgilim İstanbul” ismini taşıyor. Ara Güler ve Fransız meslektaşı Bruno Barbey’in İstanbul kentine bakışlarını karşılaştıran sergide Ara Güler’in 1970’li yıllarda çektiği siyah beyaz İstanbul ile Bruno Barbey’in 2009-2010 yıllarında çektiği renkli İstanbul’u karşılaştırılıyor.
Üçüncü sergi ise Genç Türk fotoğrafçıların imzasını taşıyor. İstanbul’a yerleşen Laurence Cornet’in küratörlüğünü yaptığı sergide on genç sanatçı yer alıyor. Zaman gazetesi foto muhabiri Kürşat Bayhan ın da yer aldığı sergide Bayhan Bağdat şehrinde 2009 yılında Adalet Bakanlığı’na düzenlenen bombalı saldırı sonucunda hayatını kaybedenlerin yakınlarının hikayesini “Kanlı Pazar” başlığı altında anlatıyor.
Çağdaş fotoğraf kolektifi Reccollective’den Serkan Taycan , Selim Süme, Melisa Önel, Sevim Sancaktar’ın yanı sıra Yusuf Sevinçli, Ali Taptik ve Pınar Yolaçan gibi genç Türk fotoğrafçılarının da eserlerinin bulunduğu festivalde bu yılın onur konuğu ise İngiliz fotoğraf sanatçısı Martin Parr. Festival kapsamında Magnum fotoğraf ajansının da Akdeniz ülkelerinden derlediği fotoğraflar sergileniyor. 19 Haziran’a devam edecek olan festival söyleşiler, workshoplar ve slayt gösterileri ile kasabalılara fotoğraflı günler yaşatacak.
www.festivalphotomed.com

No comments: